Znate li kako se pravilno upotrebljava klima-uređaj? Ovo su greške koje gotovo svi pravimo …
Spas od vrućina može se potražiti na stotinu načina. Najjednostavniji je – uključiti klima-uređaj i uživati u njegovim blagodatima.
No, i tu se kriju neke opasnosti, a mi vam donosimo i nekoliko savjeta kako se njime učinkovitije koristiti.
1. Prevelika razlika u temperaturi
Optimalno je da razlika u temperaturi vanjskog vazduha i onoga u stanu ne bude veća od 7 Celzijevih stepeni.
2. Naglo izlazite iz rashlađenog prostora
Nije dobro izlagati se šoku prelaska iz jako rashlađenog stana na veliku vrućinu ulice ili obratno. Poželjno je pripaziti na postepen prelaz.
3. Stalno “pod klimom”
Klima-uređaji isušuju vazduh. Pretjerano izlaganje hladnom i suhom zraku iz uređaja stoga može isušiti sluzne membrane u nosu i tako povećati osjetljivost na infekcije gornjih dijelova dišnih puteva.
4. Ne isključujete klimu
Najbolje je prostorije prvo rashladiti, a potom isključiti klimu. Ne savjetuje se da bude uključena cijele noći ili dana.
5. Ne zatvarate prozore
Pri korištenju klima-uređaja potrebno je zatvoriti prozore, balkone i vrata kako se topli vazduh izvana ne bi mješao s hladnim iz klime. Tako se povećava potrošnja struje te se prostorije teže hlade.
6. Ne provjetravate
Prostorije je potrebno provjetriti svakih nekoliko sati, posebno ako se u njima puši. Isto vrijedi i ako postoji izvor vlage u stanu ili kući. Vlaga pridonosi toplini zraka pa izbjegavajte kuhanje, pranje odjeće ili tuširanje za vrijeme najviših temperatura.
7. Ne čistite filtere
Čistite redovno filtere i servisirajte uređaje jer se u njima mogu nakupiti nečistoće, alergeni i bakterije.
Savjet: Posadite ukrasno cvijeće ili grmlje tako da štiti vanjski dio uređaja od sunca. Klima će duže trajati, a trošit će manje struje.
Izvor: vecernji.hr