Veličanstveno otkriće: Tokom iskopavanja u Iraku otkrivena izuzetna netaknuta krilata skulptura stara 2.700 godina (VIDEO)
Tokom arheoloških iskopavanja na području Bliskog Istoka otkriven je impozantan kip krilatog božanstva. Uprkos svojim monumentalnim dimenzijama, kip je bio iznenađujuće dobro očuvan.
Radi se o kipu starom oko 2.700 godina, izrađenom od alabastera, koji prikazuje Lamassu – asirsko božanstvo s krilima. Ovo važno arheološko otkriće dogodilo se u sjevernom dijelu Iraka, kako prenosi agencija AFP.
Kip je pronađen gotovo netaknut, osim što mu je nedostajala glava. Zanimljivo je da se glava već čuvala u Iračkom muzeju u Bagdadu, jer je bila zaplijenjena od krijumčara tokom 1990-ih godina.
Francuski arheolog, Pascal Butterlin, koji je bio na čelu tima koji je proveo ova iskopavanja, izjavio je da je tokom svoje karijere rijetko nailazio na takva veličanstvena otkrića. Cijela skulptura teška je čak 18 tona i prostire se na površini od 3,8 x 3,9 metara. Butterlin je naglasio da se takvi veliki artefakti obično otkrivaju u zemljama poput Egipta ili Kambodže, što čini ovaj nalaz još značajnijim.
Ovaj kip, koji prikazuje Lamassu s ljudskom glavom, tijelom bika i krilima ptice, nekad je stajao kao stražar na ulazu u drevni grad Khorsabad. Taj je grad smješten oko 15 kilometara sjeverno od današnjeg grada Mosula.
Butterlin, koji takođe predaje arheologiju Bliskog Istoka na Univerzitetu Paris I Pantheon-Sorbonne, izrazio je divljenje detaljima koji su uklesani na skulpturi. Po njegovim riječima, kip je vjerovatno izrađen za vladavine kralja Sargona II, koji je vladao između 722. i 705. prije nove ere, kako bi štitio asirsku prijestolnicu.
Zanimljivost je da je ovaj reljef prvi put zabilježen u 19. vijeku od strane francuskog arheologa Victora Placea. Nakon toga, izgubio se iz javnih zapisa sve do 1990-ih, kada su ga iračke vlasti ponovno prepoznale kao kulturno blago koje treba zaštititi.
Nažalost, tokom ratnih nemira, pljačkaši su odnijeli glavu skulpture i izrezali je na manje dijelove kako bi je lakše prokrijumčarili. Butterlin je zahvalan lokalnim stanovnicima koji su zaštitili ostatak kipa od daljnjeg uništenja, posebno kada je teritoriju zauzela Islamska država 2014. godine.
Prema njegovim riječima, stanovnici sela Khorsabad uspjeli su sakriti kip prije nego što su pobjegli na sigurno područje pod kontrolom vlade.
Izvor: hr.sott.net