Sva snaga prirode je sabrana u ovoj biljci – liječi čak i prijelom kostiju!
Gavez je vrlo čudnovata biljka. Koristi se u narodnoj medicini vijekovima. Najpoznatija je kao fenomenalan lijek za rane ili polomljene kosti.
Mast koja sadrži ekstrakt ove biljke slične bijeloj repi uspjela je tijekom testiranja za pet dana u potpunosti izliječiti bol u leđima.
Istraživanje su proveli naučnici s Njemačkog sportskog univerziteta u Bonnu, a rezultati su objavljeni u British Journal of Sports Medine. ’Ekstrakt korijena gaveza je nevjerovatno moćan i klinički dokazano učinkovito smanjuje akutnu bol’, stoji u objašnjenju rezultata istraživanja.
Ova biljka ima korijen poput repe i velike, dlakave listove, a travari je koriste od davnina. Prijašnja istraživanja takođe su dokazala da gavez učinkovito uklanja i druge vrste bolova te se pokazao odličnim u obliku gela protiv bolova i za iščašenja zglobova te kod osteoartritisa koljena. No ne smije se uzimati u obliku kapsula i nadomjestaka jer može biti otrovan za jetru.
Gavez sadrži alantoin, koji potpomaže stvaranje novih ćelija, pa se zato koristi i za: sve vrste povreda, ispucalost kože, posjekotine, kada je nemoguće zaustaviti krvarenje. Kod liječenja kostobolje i gihta gavez se stavlja kao obloga na bolna mjesta.
Listovi gaveza sadrže alantonin, koji pomaže u bržoj regeneraciji kože, jer podržava rast novih ćelija. Zato su masti lista gaveza dobre kod problema s modricama, posjekotinama i ranama.
Gavez se pokazao i kao najdelotvorniji kod lečenja čukljeva, odnosno čvoruga u korijenu palca (zglob palca postaje isturen).
Uz to koriste ga i kod liječenja psorijaze, ekcema, dermatitisa, lišajeva, akni.
Gavez nemojte samostalno brati i koristiti, morate paziti na doziranje. Najbolje je kupovati provjerene proizvode od gaveza.
Proizvodi na tržištu mogu sadržavati od 5 do 20 odsto gaveza. Savjetuje se da se tinkture i masti ne koristite duže od 10 dana uzastopno ili 4 do 6 sedmica godišnje. Takođe, dobro je znati da se svi preparati od gaveza ne smiju držati u gvozdenim ili limenim posudama.
Izvor: lifepressmagazin.com