Ovo je ‘krivac’: Evo zašto neko RANO OSIJEDI

Sa godinama melanin se redukuje, zbog čega kosa počinje da sijedi, a ukoliko se proces dovoljno dugo nastavi, ona postaje sasvim bijela. Svaka folikula dlake ima “melanogentički sat”.

grey

Kakva će kosa biti kod neke osobe zavisi od rasporeda, tipa i količine melanina u srednjem sloju dlake ili omotaču, koji se formira još prije rođenja.

U kosi postoji tamni, odnosno eumelanin i svjetli, odnosno feomelanin. Mješavinom ova dva pigmenta u različitim odnosima, dobija se čitav spektar nijansi. Ćelije melanina melanociti, skupljaju se u otvorima kože, folikulima, kroz koje raste dlaka. Čim se dlaka u korijenu formira melanociti ubrizgavaju pigment melanin u ćelije koje sadrže keratin. Keratin je protein koji čini našu kosu, kožu i nokte.

Sa godinama melanin se redukuje, zbog čega kosa počinje da sijedi, a ukoliko se proces dovoljno dugo nastavi, ona postaje sasvim bijela. Svaka folikula dlake ima “melanogentički sat” koji usporava ili sasvim zaustavlja aktivnost melanocita, zbog čega se i smanjuje količina pigmenta koji dospijeva u vlas. Kosa sijedi zbog starosti i genetskih predispozicija.

“Zapravo, geni su ti koji regulišu iscrpljivanje pigmentnog potencijala za svaku pojedinačnu folikulu. Zato je kod nekih ljudi cijeli proces ubrzan, dok je kod drugih usporen i traje više decenija”, objašnjava profesor citologije dr Desmond Tobin sa engleskog univerziteta Bradford.

Izvor: haber.ba

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
Pogledajte Više

Changing Your Diet Can Easily Help You Remove Facial Hair

Herbeauty

Chile's New President Gabriel Boric Takes Office With Big Plans

Brainberries

Diabetes is Not From Sweets! Meet The #1 Enemy of Diabetes

Health-Review24

Here's What Coronavirus Does To The Body

Herbeauty

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti