Nove sobe otkrivene u Sahurinoj piramidi

Egipatsko-njemačka misija koju vodi egiptolog dr Mohamed Ismail Khaled sa Odjeljenja za egiptologiju na Univerzitetu Julius-Maximilians u Würzburgu (JMU) napravila je značajno otkriće unutar Sahurine piramide.

Istraživanjem je otkriveno nekoliko prostorija koje ranije nisu bile dokumentovane. Ovo otkriće baca novo svjetlo na arhitekturu piramide Sahura, drugog kralja Pete dinastije (2400. prije nove ere) i prvog kralja koji je sahranjen u Abusiru.

Projekat konzervacije i restauracije unutar Sahurine piramide, pokrenut 2019. i podržan od strane Fonda za zadužbinu antikviteta (AEF) Američkog istraživačkog centra u Egiptu (ARCE), imao je za cilj da zaštiti podstrukturu Sahurine piramide. Napori tima bili su fokusirani na čišćenje unutrašnjih prostorija, stabilizaciju piramide iznutra i sprečavanje daljeg kolapsa. U tom procesu, tim je uspio da obezbjedi pogrebne komore piramide, koje su ranije bile nepristupačne.

Tokom restauratorskih radova, tim je otkrio originalne dimenzije i uspio da otkrije tlocrt predsoblja, koji je vremenom propao. Shodno tome, porušeni zidovi su zamijenjeni novim potpornim zidovima. Istočni zid pretprostora je teško oštećen, a vidljiv je još samo sjeveroistočni ugao i oko 30 centimetara istočnog zida.

Tragovi niskog prolaza koje je John Perring već primijetio tokom iskopavanja 1836. godine nastavili su da se iskopavaju. Perring je spomenuo da je ovaj prolaz bio pun krhotina i smeća i da je bio neprohodan zbog propadanja. Britanski egiptolog je sumnjao da je prolaz mogao voditi do prostorija. Međutim, tokom daljeg istraživanja piramide Ludwiga Borchardta 1907. godine, ove pretpostavke su dovedene u pitanje — njegovom mišljenju su se pridružili i drugi stručnjaci.

Tim više je iznenađivao nalaz egipatsko-njemačkog tima koji je zapravo otkrio tragove prolaza. Time se dokazuje da su zapažanja tokom Perringovog istraživanja bila tačna. Radovi su nastavljeni, a prolaz je otkriven. Tako je do sada otkriveno osam prostorija. Iako su sjeverni i južni dijelovi ovih prostorija, posebno plafon i prvobitni pod, teško oštećeni, još uvijek se mogu vidjeti ostaci originalnih zidova i dijelova poda.

Pažljivo dokumentovanje tlocrta i dimenzija svake prostorije uveliko je poboljšalo razumijevanje unutrašnjosti piramide od strane istraživača. Tokom restauracije, težilo se ravnoteži između očuvanja i prezentacije kako bi se osigurao strukturalni integritet prostorija dok su one bile dostupne za buduće proučavanje i potencijalno javnosti.

Koristeći najsavremeniju tehnologiju, uključujući 3D lasersko skeniranje sa ZEB Horizon prenosivim LiDAR skenerom iz GeoSLAM-a, egipatsko-njemački tim je sarađivao sa 3D Geoscan timom kako bi sproveo detaljna istraživanja unutar piramide. Ova napredna tehnologija omogućila je sveobuhvatno mapiranje kako ekstenzivnih spoljašnjih područja tako i uskih hodnika i komora u unutrašnjosti. Česta skeniranja obezbjeđuju ažuriranje napretka u realnom vremenu i stvaraju trajnu evidenciju istraživačkih napora.

Ovaj revolucionarni projekat predstavlja značajnu prekretnicu u razumijevanju Sahura piramide i njenog istorijskog značaja. Očekuje se da otkriće i restauracija skladišta revolucionalizirati pogled na istorijski razvoj piramidalnih struktura i izazove postojeće paradigme u ovoj oblasti.

Izvor: okvir.net

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti