Naučnici tvrde da je najstarija piramida na svijetu skrivena u planini Padang
Kada su holandski kolonisti postali prvi Evropljani koji su otkrili Gunung Padang početkom 20. vijeka, sigurno su bili zaprepašteni razmjerom ovog drevnog megalitskog kamenog okruženja.
Prema istraživačima, njihova studija dokazuje da struktura ne samo da pokriva gornji sloj, već obuhvata i padinu od oko 15 hektara. Drugim riječima, struktura nije plitka i ima dublje korijene.
Koristeći kombinaciju nekoliko metoda snimanja – uključujući i duboko radarsko snimanje tla (GPR), seizmičku tomografiju i arheološka iskopavanja – istraživački tim je došao do zaključka da je planina Padang izgrađena u nekoliko uzastopnih praistorijskih razdoblja.
Gornji dio ogromne piramidalne strukture sastoji se od kamenih stubova, zidova, staza i prostora. Drugi sloj je oko 1-3 metra ispod gornje površine. Nadalje navodi se da je ovaj drugi sloj prethodno pogrešno tumačen kao prirodna stijena, ali je u stvarnosti je to red stijena raspoređenih u matriksnu strukturu.
Ispod se nalazi treći sloj koji se sastoji od složenih stijena i velikog podzemnog prostora – koji se proteže do dubine od 15 metara. Četvrti sloj, napravljen od bazalta je nekako modificiran ili isklesan ljudskom rukom.
Istraživači kažu da radiokarbonsko datiranje pokazuje da je prvi sloj star 3.500 godina, drugi sloj 8.000 godina, a treći zapanjujuće – star oko 9.500 do 28.000 godina.
Danny Hilman Natawidjaja, vođa istraživanja i geofizičar sa Indonezijskog instituta nauka (LIPI), rekao je da “ljudi misle da je praistorijsko doba bilo primitivno, ali ovaj spomenik dokazuje da je to nije tačno.” Otkrio je da bi drevna i široka piramidalna struktura mogla imati vjersku konotaciju.
Ovo je još uvijek nagađanje, ali ako su ostale tvrdnje istraživača o strukturi piramide istinite, onda će planina Padang biti jedan od ključnih nalaza koji mogu osporiti ideju o (ne)sposobnostima praistorijske zajednice.
Ipak, nisu svi tako uvjereni. Natawidjajino istraživanje bilo je predmet mnogih kontroverzi u Indoneziji i drugdje, s velikim brojem arheologa i skeptika koji kritiziraju metode i nalaze tima.