Istina iza otkrića 12.000 godina starog podvodnog grada na obali Louisiane
Ostrva Chandeleur su lanac nenaseljenih barijernih ostrva koji se nalaze u Meksičkom zaljevu, 50 milja istočno od New Orleansa. Ovdje je arheolog amater došao do fascinantnog otkrića – 12.000 godina starog izgubljenog grada potopljenog u vodi.
Otkriće drevnog grada: Tvrdnje Georgea Geléa
George Gelé, penzionisani arhitekt i samoproglašeni arheolog amater, posvetio je gotovo 50 godina svog života proučavanju navodnog podvodnog grada u blizini ostrvlja Chandeleur. Njegova hipoteza sugeriše da je ovo potopljeni grad, koji on naziva “Crescentis”, i da je stariji od dobro poznatih drevnih civilizacija poput Inka, Maya i Asteka. Gelé je privukao pažnju i zbog svoje tvrdnje da grad ima piramidu, te zbog paralela koje je povukao s najpoznatijom Velikom piramidom u Gizi u Egiptu.
Tajanstveni granitni humci
Temelj Geléove teorije leži u otkriću granitnog kamenja od strane lokalnih ribara u blizini ostrvlja Chandeleur. Prisutnost granita u području gdje se prirodno ne pojavljuje postavlja pitanja o njegovom porijeklu. Ovo neobično četvrtasto kamenje, koje se povremeno pronalazi u ribarskim mrežama, potaknulo je nagađanja o njegovoj povezanosti s Geléovim podvodnim gradom. Izvještaji ribara o čudnom ponašanju kompasa i elektromagnetskoj energiji u blizini navodne piramide dodatno doprinose intrigama.
Dokazi: Procjena sonarskih slika i ruševina
Gelé je napravio podvodne sonarske slike za koje vjeruje da prikazuju vidljive ruševine velikih građevina, uključujući piramidu unutar navodnog drevnog grada. Međutim, neki su stručnjaci izrazili skepticizam, sugerišući da bi slike sonara mogle biti pogrešno protumačene geološke formacije ili prirodne tvorevine.
Alternativna objašnjenja
Dok Geléova teorija plijeni maštu, izneseno je nekoliko alternativnih objašnjenja koja osporavaju ideju o potopljenom gradu. Studija iz 1980-ih smatra je da bi granitno kamenje moglo poticati iz brodoloma odnosno da se radi o balastnom kamenju koje je odbacio neki španski ili francuski brod. Druga teorija sugeriše da je kamenje bačeno na to područje tokom pokušaja izgradnje vještačkog koraljnog grebena 1940-ih.
Potreba za daljnjim istraživanjem
Uprkos Geléovoj predanosti i pažnji koju su njegove tvrdnje privukle, naučna zajednica i dalje je podijeljena oko postojanja 12.000 godina starog podvodnog grada. Mnogi stručnjaci tvrde da je potrebno sveobuhvatnije istraživanje, uključujući istraživanje dubina mora, analizu istorijskih zapisa i napredne tehnike snimanja, kako bi se pružili uvjerljivi dokazi i razotkrile misterije oko navodnog grada.
Profesor arheologije Rob Mann ističe važnost proučavanja istorijskih zapisa i novina kako bi se rasvijetlila svrha i porijeklo bačenog granitnog kamenja. Razumijevanje zašto je to kamenje doneseno na to područje moglo bi pružiti vrijedne tragove o njegovom značaju i opovrgnuti ili poduprijeti Geléove tvrdnje.
Balansiranje skepticizma i otvorenog uma
Iako je određeni skepticizam opravdan, bitno je pristupiti Geléovoj teoriji otvorenog uma. Prisutnost anomalnog granitnog kamenja i izvještaji o kvarovima kompasa i elektromagnetska energija ne mogu se odmah odbaciti. Naučno istraživanje i saradnja između stručnjaka iz različitih disciplina bit će od ključne važnosti otkrivajući istinu iza ove podvodne enigme.
Zaključak
12.000 godina star podvodni grad na obali Louisiane i dalje intrigira i fascinira ljude širom svijeta. Tvrdnje Georgea Geléa, potkrijepljene otkrićem granitnog kamenja i intrigantnim ponašanjem kompasa, sugerišu na postojanje drevne civilizacije koja je prethodila dobro poznatim drevnim kulturama. Međutim, naučna zajednica ostaje podijeljena, s alternativnim objašnjenjima koja predlažu svjetovnije porijeklo granitnog kamenja.
Da bi se otkrila istina, neophodna su daljnja istraživanja, istraživanja i analize. Samo kroz sveobuhvatan i interdisciplinarni pristup možemo se nadati da ćemo razotkriti misterije ovog drevnog podvodnog grada i steći dublje razumijevanje naše zajedničke ljudske istorije.
Izvor: mysteriesrunsolved.com