IN MEMORIAM: Špiro Guberina (01.03.1933.-27.11.2020.) – životna priča skromnog velikana!
Voljeni šibenski, hrvatski i jugoslovenski glumac preminuo je prije tri godine u Domu za starije i nemoćne u Zagrebu. Otišao je u 88. godini života, tokom kojeg su se smjenjivali lijepi, ali i beskrajno tužni trenuci. O svemu je govorio skromno, otvoreno i gospodski.
“I slušaj dobro što ti velin: Sa svima u dobre budi, a s gostioničarima pogotovo! Ne prođi mimo njih, a da ih ne pitaš: Gazda, triba li šta? I ne zalipi se ni za jednoga, nego sa svih grickaj pomalo”, govori Jozo Škovacin svom Netjaku u kultnoj sceni iz “Velog mista”.
Špiro Guberina zaista je osebujnom Škovacinu iz Dalmatinske zagore udahnuo život i s pokojnim Ivom Gregurevićem činio kultni glumački duo.
Izvanredna karijera počela još u rodnom Šibeniku, nakon dva studija, Akademija je bila – treća sreća
Špiro Guberina rodio se 1933. godine u Šibeniku, gdje je proveo djetinjstvo koje je otkrivalo njegove bogate talente još dok je u muzičkoj školi svirao violončelo i u šibenskom amaterskom pozorištu glumio prve uloge. Iako je studirao građevinu, a onda matematiku – život ga je 1954. odveo na pravu adresu – Akademiju dramskih umjetnosti upisao je i u roku završio 1958. godine.
Otpočela je tada izvanredna karijera – više od 40 godina igrao je u HNK, a usporedo s predstavama nižu se i sjajni dramski trenuci. Nastupao je i u drugim zagrebačkim pozorištima, na Dubrovačkome ljetnom festivalu i Splitskom ljetu. Izuzetan je uspjeh ostvario u djelima Ranka Marinovića, njegovog voljenog profesora, istaknuo se u nizu uloga iz kapitalnih djela svjetske književnosti, a usto nastupao i na radiju te u televizijskim dramama i serijama. Među ulogama koje je odigrao treba spomenuti one iz pera Ranka Marinkovića: Čovjek i Don Juan (Zagrljaj), Krele i Pijanac (Kiklop), Jacobson (Zajednička kupka), Don Florijan (Glorija) i dr.; Brešana: Mačak i Šimurina (Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja), Tica (Svečana večera u pogrebnom poduzeću), Mate Lokas (Nihilist iz Vele Mlake) i dr. te M. Držića: Zlatikum (Skup), Maro, Ugo Tudešak, Bokčilo, Sadi i dr. (Dundo Maroje), Grižula.
Igrao je i u djelima Dostojevskog, Shakespearea, Molliera, Gogolja, Ionesca. Usto, Guberina je nastupao na radiju, u velikim televizijskim dramama i serijama poput “Velog mista” i “Prosjaka i sinova”. Rado je snimao sadržaj i za djecu i mlade, a 1997. osnovao je i Mali hrvatski teatar “Kiklop”. Špiro je dobitnik nagrade Vladimir Nazor (2012.) i nagrade za životno djelo na području dramske umjetnosti (2014.), a za glumačka ostvarenja dobio je i nagradu Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića.
S tugom zbog odlaska voljene Ingrid teško se, no dostojanstveno, nosio
Privatno, Špiro Guberina bio je odan voljenoj supruzi Ingrid, do kraja, kako u životu tako i nakon njezine smrti. Žalio je, rekao je prije nekoliko godina, što se nije vjenčao ranije. Žalio je i što nije imao još djece, no silno je bio ponosan na svog Borisa, sina kojeg je dobio u braku sa svojom Ingrid.
Gubitak koji je doživio kada je ona preminula nakon njihovih sretnih 26 godina braka, žestoko ga je pogodio. Toliko da je obolio od depresije. O toj temi spremno je i hrabro govorio.
“Znam da to, zapravo, ne bih smio priznati. Svi mi kažu: ‘Kad te netko pita kako si, ti reci odlično. Laži da si dobro’. A nisam. Prava je istina da sam sklon depresijama i ne mogu ljudima lagati”, rekao je tada Guberina.
Njegova supruga Ingrid preminula je svega devet mjeseci nakon što joj je otkrivena teška bolest – i on je otad sam. “Bila je izuzetna osoba i njezin nagli odlazak me strašno pogodio”, govorio je Špiro u iznimno emotivnoj i iskrenoj ispovijesti o borbi s depresijom.
Gubitci voljenih žena pratili su ga kroz čitav život. Kada mu je bilo svega 13 godina, preminula mu je majka Marija – i tad su brigu o njemu preuzele sestre Božena i Antonija. Kada je 1999. izgubio i obje svoje sestre – doživio je nezamisliv udarac sudbine. Hrabro se otad nosio i s depresijom i s trenucima samoće – izmjenjujući melanholična stanja s onima veselima, skoro dječje radosnima.
“Takvi smo mi glumci, zaigrani poput djece, na rubu sna i jave”, govorio je. Zbog toga su ga voljeli i duplo mlađi kolege i kolegice. Volio ga je i ‘običan narod’, kojem je za ljubav ostavio niz nezaboravnih uloga. Skroman, odan i velik – ostao je Guberina do samog kraja. Adio, Vaša Visosti!
Izvor: gloria.hr