Čudovište Tully: Fascinantno i misteriozno praistorijsko stvorenje koje je nemoguće klasifikovati

Čudovište Tully, praistorijsko stvorenje koje je dugo zbunjivalo naučnike i ljubitelje mora.

Zamislite da naiđete na misteriozni fosil koji bi potencijalno mogao promijeniti istoriju kakvu poznajemo. Upravo to je amaterski lovac na fosile Frank Tully doživio 1958. kada je otkrio neobičan fosil koje će postati poznat kao Tully čudovište. Samo ime zvuči kao nešto iz horor filma ili naučnofantastičnog romana, ali stvarnost ovog stvorenja je još intrigantnija nego što mu ime sugeriše.

Otkriće čudovišta Tully

Fosil Tully čudovišta © MRU.INK

Godine 1958., čovjek po imenu Francis Tully je tražio fosile u rudniku uglja u blizini grada Morrisa, Ilinois. Dok je kopao, naišao je na čudan fosil koji nije mogao identifikovati. Fosil je bio dugačak oko 11 centimetara i imao je dugo, usko tijelo, šiljatu njušku i dvije strukture nalik pipcima na prednjoj strani tijela.

Tully je odnio fosil u Field Museum u Čikagu, gdje su naučnici bili podjednako zbunjeni čudnim stvorenjem. Dali su mu ime Tullimonstrum gregarium, ili Tully čudovište, u čast njegovog otkrića.

Decenijama, Tully čudovište ostaje naučna enigma

Okean je ogroman i misteriozan svijet, dom nekih od najfascinantnijih i najzagonetnijih stvorenja na planeti. Među njima je i Tully čudovište, koje decenijama zbunjuje naučnike i ljubitelje mora. Svojim jedinstvenim izgledom i praistorijskim porijeklom, Tully je zaokupio maštu mnogih i predmet je mnogih debata među istraživačima. Dugi niz godina naučnici nisu mogli da utvrde koja je to vrsta stvorenja ili kako je živjela. Tek 2016. godine, nakon godina istraživanja i analiza, revolucionarna studija je konačno bacila svjetlo na zagonetni fosil.

Dakle, šta je zapravo Tully čudovište?

Utvrđeno je da se radi o vrsti izumrle morske životinje koja je živjela tokom Karbonskog perioda, prije oko 307 miliona godina. To je stvorenje mekog tijela za koje se vjeruje da je dostizalo dužinu do 35 cm, sa prepoznatljivim uskim tijelom u obliku slova U i isturenim nastavkom nalik njušci koji je sadržavao oči i usta. Prema studiji iz 2016. stvorenje više liči na a kičmenjaka, nalik na ribu bez čeljusti.

Karakteristike Tully čudovišta

Evropska riječna lampuga (Lampetra fluviatilis) © Wikimedia Commons

Najizrazitija karakteristika je njegovo dugo, usko tijelo, prekriveno tvrdom kožom. Ima šiljatu njušku, dva velika oka i dug, savitljiv rep. Na prednjem dijelu tijela ima dvije dugačke, tanke strukture nalik pipcima za koje se smatra da su korištene za hvatanje plijena.

Jedan od najintrigantnijih aspekata su njegova usta. Za razliku od većine kičmenjaka, koji imaju jasno definisanu strukturu usta i vilice, usta su mali, kružni otvor koji se nalazi na kraju njuške. Naučnici vjeruju da je stvorenje možda koristilo svoje dugačko, fleksibilno tijelo kako bi ispružilo i uhvatilo svoj plijen prije nego što bi ga povuklo nazad prema ustima.

Značaj u naučnoj zajednici

Decenijama, klasifikacija Tully čudovišta je ostala misterija. Neki naučnici su vjerovali da je riječ o vrsti crva ili puža, dok su drugi mislili da bi moglo biti povezano sa lignjama ili hobotnicama. Kako god, 2016. godine, tim istraživača sa Univerziteta Leicester u Velikoj Britaniji koristio je elektronski mikroskop da detaljno ispita fosil.

Kako je njihova analiza otkrila da je Tully čudovište zapravo kičmenjak, i da je vjerovatno povezan s ribama poput lampuge bez čeljusti, ovo otkriće je otvorilo nova vrata mogućnosti u evoluciji ranih kičmenjaka.

Ovo je takođe važan primjer jedinstvenih i raznolikih oblika života koji su postojali tokom perioda karbona, prije oko 307 miliona godina. Ovaj period je trajao od prije otprilike 359 do 299 miliona godina tokom kasne paleozojske ere i obilježen je porastom biljaka i životinja na kopnu; a Tully čudovište je bilo jedno od mnogih čudnih i neobičnih stvorenja koja su postojala na Zemlji u to vrijeme.

Šta najnovija studija kaže o Tully čudovištu?

A nova studija koju su sproveli istraživači sa Univerzitetskog koledža u Corku tvrdi da tajanstveno čudovište Tully vjerovatno ipak nije bilo kičmenjak – uprkos tvrdoj hrskavici koja je izbočena unazad. Do ovog su zaključka došli nakon što su otkrili neobične elemente unutar njegovih fosilnih očiju.

Naučnici su ranije vjerovali da je čudovište Tully (fosili prikazani gore) moralo biti kičmenjak, zbog pigmenata koje su otkrili u njegovim očima. Pigmenti melanosoma pronađeni su u sfernom i izduženom obliku, poput onih u kobasicama i mesnim okruglicama (na slici dole desno), koji se nalaze samo kod kičmenjaka. Ovo je od tada sporno.

Nakon proučavanja hemikalija prisutnih u očima životinje, istraživači su otkrili da je odnos cinka i bakra sličniji onom kod beskičmenjaka nego kod kičmenjaka. Istraživački tim je takođe otkrio da oči fosila sadrže drugačiju vrstu bakra od onih današnjih beskičmenjaka koje su proučavali – zbog čega nisu u mogućnosti da ga klasifikuju ni kao jedan ni drugi.

Zaključak

Čudovište Tully ostaje fascinantno i misteriozno stvorenje koje decenijama plijeni pažnju naučnika i javnosti. Njegovo otkriće i klasifikacija pružili su novi uvid u evoluciju ranih kičmenjaka, a njegov jedinstveni izgled služi kao podsjetnik na čudne i raznolike oblike života koji su nekada lutali Zemljom. Kako naučnici nastavljaju proučavati ovaj zagonetni fosil, možda ćemo saznati još više o praistorijskim tajnama koje on krije.

Izvor: mysteriesrunsolved.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti