Ko je bila najmlađa “medicinska sestra” Varšavskog ustanka?
Djevojčica koja se smiješi s naslovne fotografije zapamćena je kao najmlađa “medicinska sestra” tokom Varšavskog ustanka.
Preživjeli pacijenti iz bolnice u centru Varšave, u kojoj se našla i ova djevojčica, su u svojim sjećanjima naveli da im je njezina vedra pojava redovno vraćala osmijeh na lica.
Drama djevojčice
Krenimo redom. Kao prvo Varšavski ustanak ne treba brkati s ranijim Ustankom u Varšavskom getu. Ovaj se ustanak zbio krajem ljeta 1944. godine u glavnom gradu Poljske. Trajao je tačno od 1. avgusta do 2. oktobra 1944. U trenutku Varšavskog ustanka djevojčica Róża Maria Goździewska je preživljavala pravu dramu. Godinu dana ranije svjedočila je ubistvu oca kojega su likvidirali nacisti. Kasnije je iz srušene kuće zajedno sa starijom sestrom Zofijom pobjegla te je pomagala osoblju bolnice u podrumu Ulice Moniuszki. Tu je bila i njihova devetnaestogodišnja rođakinja Jadwiga Obretenny koja je radila kao prava medicinska sestra. Osim što je Róża širila optimizam sa svojim začuđujućim osmijehom i očito jakom osobnošću bila je što bi se reklo “malena od bolnice” i nosila je i donosila sve što je nekome zatrebalo, a pod uslovom da nije bilo preteško za malenu djevojčicu. U to vrijeme bolnica je, kažu, bila puna muha pa je i po potrebi tjerala muhe od pacijenata, što je bilo važno u njihovom preživljavanju.
Ustanici su poraženi
U dvomjesečnom razdoblju Varšavskog ustanka poljska Patriotska vojska se hrabro odupirala nacistima. No na kraju je morala priznati poraz nakon kojega je došlo do stravične osvete, a u kojoj je Varšava sravnjena sa zemljom. Poljaci su digli ustanak u nadi da će dobiti pomoć Saveznika i to prije nego sovjetske snage uđu u grad. No to se nije dogodilo, a Sovjeti nisu željeli uticati na ishod ustanaka jer im je bila jasna pozadina njegovog dizanja. Prema računici u ustanku je ubijeno 18.000 osoba, a oko 25.000 ih je povrijeđeno.
Stradali fotograf ispunio misiju
U paklu ustanka našla su se i brojna djeca, a među njima i spomenuta Róża. Njenu fotografiju je snimio Eugeniusz Lokajski, sportista i fotograf koji je dokumentovao pakao Varšavskog ustanka. Stradao je na samom kraju ustanka, ali je ispunio svoju misiju jer je iza sebe ostavio kolekciju od preko 1.000 fotografija. Snimci su nađeni u jednoj od varšavskih ruševina krajem rata. Róża i njezina sestra su preživjele. Kasnije je ona završila gimnaziju, nakon toga i tehnički fakultet. Poslije je otišla u Francusku gdje se udala i rodila dvoje djece. Ova je fotografija postala poznata tek nakon njene smrti. Umrla je u 53-oj godina života.
Maria Mostowska bila je jedna od medicinskih sestara na odjelu pedijatrije u jednoj od bolnica u Varšavi tokom ustanka, a izjavila je da je mržnja prema Nijemcima tada bila toliko intenzivna da se gotovo mogla dodirnuti. Nadodala je i – da je danas netrpeljivost prevladana i ostavljena u prošlosti.
Piše: Sonja Kirchhoffer
Izvor: povijest.hr