Bizarni muzejski eksponat: Jeste li znali da možete vidjeti Galilejev srednji prst izložen u jednom od muzeja u Firenci?
Srednji prst je simbol ljutnje još od starog vijeka, a moguće je da se počeo koristiti još davno prije toga.
U pitanju je jedna od najstarijih gesti koja ima za cilj nanijeti uvredu. Ako se pitate zašto baš srednji prst, a ne neki od preostalih prstiju stvar je jasna jer uvreda simbolizuje falus, pa je onda najprikladniji za tako nešto. Istorija kaže da je “najpoznatiji” srednji prst, onaj koji je pripadao slavnom fizičaru i astronomu Galileju.
Ko je uklonio Galilejeve prste?
Srednji je prst uklonjen s Galilejeva tijela nešto manje od 100 godina nakon njegove smrti. Uklonio ga je sveštenik i antikvar Antonio Francesco Gori 1737. godine. Do uklanjanja je došlo u trenutku kada je Galilejevo tijelo prenošeno u monumentalnu grobnicu crkve Santa Croce u Firenci. Gori je bio poštovalac Galileja i s njegova tijela nije uklonio samo srednji prst već i palac i kažiprst i još ponešto.
Prsti koji se čuvaju kao relikvije
Možda se pitate – zašto baš ta tri prsta? Ponajprije zato što se njima Galilej najviše služio te je tako uz pomoć njih najvećim dijelom konstruisao svoj teleskop. Iako nije izumio prvi teleskop on ga je unaprijedio i prvi upotrijebio u astronomske svrhe. Ovi se prsti danas čuvaju poput relikvija svetaca premda nemaju obol crkvene svetosti već prije one naučne. Naime, Galileo kao što znate nije bio u najboljim odnosima s Crkvom. On je insistirao na Kopernikovom sistemu i naučnoj istini, te je heliocentrični sistem promovisao u svom kapitalnom djelu “Dijalog o dvama glavnim svjetskim sistemima, ptolemejskom i kopernikanskom …” zbog čega je došao u sukob s Crkvom, a u kojem ga je inkvizicija osudila na kućnu robiju. Tada je već bio u svojim poznim godinama života. No u tom je zatočeništvu napisao i svoje najpoznatije djelo o mehanici pod nazivom “Razgovori i matematički prikazi dvaju novih znanja u mehanici”.
Što bi bilo kad bi bilo?
Danas se srednji prst, palac, ali i zub nalaze u Muzeju Galileo u Firenci u Italiji. Oni su smješteni u recipijentu u obliku jajeta.
Na fotografiji možete vidjeti da je riječ o dugom i koščatom srednjem prstu koji je u muzejskoj postavci okrenut prema gore. No da li bi svoj srednji prst da je živ Galileo uputio prema zvijezdama bez ikakvih loših primisli ili bi njime izrazio ljutnju prema Crkvi neka svako odluči za sebe.
Za one koji žele vidjeti i druge dijelove Galileova tijela, a to su kažiprst i kralješak neka nakon Firence krenu prema sjeveroistoku i Padovi.
Piše: Sonja Kirchhoffer
Izvor: povijest.hr