Od gladi i smrti do otpora i preživljavanja – ove rijetke fotografije prenose nam sve osjećaje iz krvavog rata
Čak i decenijama nakon njegovog završetka, Drugi svjetski rat opčinjava i izaziva emocije ljudi širom svijeta. Za neke je to bilo doba epskog heroizma i borbe za pobjedu morala i slobode, a za druge vrijeme kad su najmračniji dijelovi ljudske duše izašli na vidjelo. U ovoj kolekciji rijetkih istorijskih fotografija iz Drugog svjetskog rata oslikano je upravo to – dubina ljudskog zla, ali i altruizam koji pobjeđuje te kojem svi trebamo težiti.
Napušteni dječak sjedi na ruševinama svog doma u Londonu
Fotograf Toni Frissel i njegova fotografija nastala 1945 nakon njemačkog bombardovanja simbol su brojne ratne siročadi, najvećih žrtava rata.
“Ne želim te gledati”
Fotografija je nastala u avgustu 1941. kada je desna Hitlerova ruka Heinrich Himmler posjetio logor ratnih zarobljenika u Minsku, tadašnjem SSSR-u.
Ruka pomoći
Njemački vojnik nudi hranu izgladnjeloj majci i njenom djetetu na okupiranom prostoru Sovjetskog saveza. Fotografija je nastala 1941., kad su nacisti provodili “Plan gladi” u kojem su željeli izgladnjeti milione Sovjeta uzimajući im hranu. Iako je čin ovog vojnika plemenit, radnje njegove vojske vjerovatno su dovele do njihove smrti.
Lice gladi
Još je jedan njemački vojnik ponudio hranu ruskom siročetu na području Volkhova 1942.
Suočavanje sa užasima
Ova fotografija je nastala 1945. kad su zarobljeni njemački vojnici bili prisiljeni gledati fotografije i snimke nastale u koncentracionim logorima.
Ruka pravde
Arhitekt Auschwitza Rudolf Hoess čeka svoju smrt na vješalima odmah pokraj krematorija kojeg je osmislio.
Nag iza obarača
Goli strijelac na fotografiji zapravo je američki ratni heroj koji se skinuo kako bi uskočio u more i spasio pilota kojeg su oborili Japanci.
Saveznički vojnici se izruguju Hitleru
Stojeći na slavnom balkonu s kojeg se Hitler često obraćao, vojnici ismijavaju Hitlera 1945., nakon njegova pada.
Žive mete
Japanski vojnici vježbaju pucanje koristeći se ratnim zarobljenicima koji sjede s povezima na očima 20-ak metara udaljeni od njih.
Ni kuće ni porodice
Njemački vojnik plače u očaju nakon što se 1946. vratio s ratišta te shvatio kako nema više kuće, a i njegova porodica je izginula.
Ultimativna osveta
Jevrejski zarobljenik nakon oslobođenja na nišanu drži nacistu.
Nebo nad Londonom
Fotografija je nastala 1940. kad je noćno nebo nad Londonom osvijetljeno uslijed ogromnog njemačkog napada.
Posljednji let
Fotografija nastala 1944. prikazuje pad aviona na američkom nosaču aviona u Pacifiku.
Nedužni posmatrači
Jelen nema kuda pobjeći u opštem ratnom haosu, dok iznad njega lete bombe. Fotografija je nastala 1941. u tadašnjem SSSR-u.
Atina u rukama nacista
Kada su Nijemci ušli u Atinu 1940. odlučili su svoju pobjedu proslaviti vješanjem zastave iznad Akropolja.
Eiffelov toranj za vrijeme okupacije
Tokom osvajanja Pariza, Hitler je naredio rušenje tornja, no srećom njegove naredbe iz nekog razloga nisu nikad izvršene.
Izvor: express.24sata.hr