STARI RIM: Zašto su robovi i gospodari mijenjali uloge na jedan dan?
U toku Saturnalija, drevnih rimskih svetkovina u čast bogu Saturnu izvođeno je mnogo rituala, a među njima i jedan veoma neobičan za to vrijeme
Među brojnim ritualima koji su pratili ovo praznovanje bili su: prinošenje žrtava bogu Saturnu u hramu posvećenom njemu, karnevalska atmosfera i darivanje.
Saturnalije su počinjale 17. decembra, a zatim su produžavane nezvaničnim svečanostima do 23. dana istog mjeseca. Međutim, daleko je najzanimljiviji bio običaj da na ovaj praznik robovi sjede za bogatom, prazničnom trpezom, dok ih njihovi gospodari služe. Kako se navodi u nekim izvorima, moguće je i da su oni, zapravo, objedovali zajedno ili da su oba ova načina proslavljanja Saturnalija bila zastupljena, ali su se mijenjala vremenom. Ipak, podanici su, kakav god da je bio slučaj, pripremali ove obroke.
Takođe, tih dana dana su robovi dobijali pravo da glume da svojim gospodarima ne ukazuju poštovanje, a nisu bili ni kažnjavani. Štaviše, vrijeme Saturnalija bilo je i rijetko doba slobode govora za robove, a Horacije je za to skovao prikladan naziv – “decembarska sloboda”. Kako je ovaj rimski pjesnik objasnio u svojim “Satirama”, robovi su čak imali običaj da oštro kritikuju svoje gospodare. Međutim, ustaljena hijerarhija ni u jednom trenutku nije bila ugrožena, niti se javljao strah da bi se pravila mogla narušiti jer bi vrlo brzo dani slavlja prošli …
Izvor: kurir.rs