Ovo je ‘krivac’: Evo zašto neko RANO OSIJEDI
Sa godinama melanin se redukuje, zbog čega kosa počinje da sijedi, a ukoliko se proces dovoljno dugo nastavi, ona postaje sasvim bijela. Svaka folikula dlake ima “melanogentički sat”.
Kakva će kosa biti kod neke osobe zavisi od rasporeda, tipa i količine melanina u srednjem sloju dlake ili omotaču, koji se formira još prije rođenja.
U kosi postoji tamni, odnosno eumelanin i svjetli, odnosno feomelanin. Mješavinom ova dva pigmenta u različitim odnosima, dobija se čitav spektar nijansi. Ćelije melanina melanociti, skupljaju se u otvorima kože, folikulima, kroz koje raste dlaka. Čim se dlaka u korijenu formira melanociti ubrizgavaju pigment melanin u ćelije koje sadrže keratin. Keratin je protein koji čini našu kosu, kožu i nokte.
Sa godinama melanin se redukuje, zbog čega kosa počinje da sijedi, a ukoliko se proces dovoljno dugo nastavi, ona postaje sasvim bijela. Svaka folikula dlake ima “melanogentički sat” koji usporava ili sasvim zaustavlja aktivnost melanocita, zbog čega se i smanjuje količina pigmenta koji dospijeva u vlas. Kosa sijedi zbog starosti i genetskih predispozicija.
“Zapravo, geni su ti koji regulišu iscrpljivanje pigmentnog potencijala za svaku pojedinačnu folikulu. Zato je kod nekih ljudi cijeli proces ubrzan, dok je kod drugih usporen i traje više decenija”, objašnjava profesor citologije dr Desmond Tobin sa engleskog univerziteta Bradford.
Izvor: haber.ba