Ova kratka vježba efikasnija je od 10.000 koraka dnevno
Medicinski novinar Michael Mosley istraživao je navodnu zdravstvenu korist koju donosi 10.000 pređenih koraka dnevno
U istraživanju koje je proveo sa profesorom Robom Couplendom, i koje je zabilježeno u BBC-jevom dokumentarcu “The Truth About Getting Fit”, Mosley se najprije pozabavio temom odakle dolazi ova brojka.
Prvi put je upotrebljena tokom jedne japanske marketinške kampanje pred Olimpijske igre u Tokiju 1964. godine.
Jedna kompanija reklamirala je uređaj Manpo-Kei (mjerač 10.000 koraka) kako bi ohrabrila Japance da budu fizički aktivniji.
Mosley je dalje proučavao da li bi nakon 50 godina i dalje trebalo da se trudimo da dostignemo isti broj ili se okrenemo alternativi zvanoj “Active 10”.
Riječ je o kampanji koju je sproveo Institut za javno zdravlje u Engleskoj, a koja se zasniva na 3 desetominutne šetnje u toku dana.
Naučnici tog instituta su tokom istraživanja podijelili učesnike na dvije grupe.
Jedna je imala cilj da odjednom pređe 10.000 koraka (oko 8 kilometara), dok je druga odlazila u tri šetnje od po 10 minuta.
Ispitanici iz druge grupe su u prosjeku prelazili 2,5 kilometra, što je samo 3.000 koraka.
Rezultati su pokazali da je upravo ova druga vrsta aktivnosti bila korisnija za učesnike od pređenih 10.000 koraka.
“Oni su hodali brže od ispitanika iz prve grupe, a upravo je jači intenzitet vježbe rezultirao njenom većom efikasnošću”, navode naučnici.
Brzina kojom hodamo tako se pokazala kao važniji faktor od broja pređenih koraka.
Mosley i Couplend takođe navode da je ispitanicima bilo lakše da uklope tri ture od po 10 minuta šetnje u svoj dnevni raspored u odnosu na osobe koje su prelazile osam kilometara odjednom.
Izvor: fokus.ba