4.500 godina stara drevna civilizacija Jiroft

Ostaci sela Konar Sandala otkriveni su nakon poplave 2001. u blizini grada Jirofta u Iranu.

Zaklonjen visokim, surovim planinama s tri strane, otkriveno je da je ovaj skriveni dragulj prostrano urbano naselje iz bronzanog doba, izgrađeno od strane veličanstvenog kraljevstva čije je postojanje prethodno bilo isključeno iz anala istorije.

U sušnim ravnicama jugoistočnog Irana, smješten uz obalu rijeke Halil, nalazi se drevni grad Jiroft. Nekad užurbana metropola, Jiroft je bio središte sofisticirane civilizacije koja je cvjetala između 2500. i 1700. godine p.n.e.

Stanovnici Jirofta bili su vješti zanatlije, a pravili su i izuzetna umjetnička djela od zlata, srebra, bakra i kamena. Njihovo umijeće vidljivo je u zamršenom dizajnu i delikatnim detaljima njihovog nakita, skulptura i posuda.

Jiroft je takođe bio i glavno trgovačko središte. Dokazi sugerišu da su trgovali s Mezopotamijom, civilizacijom doline Inda i središnjom Azijom. Ova im je trgovačka mreža omogućila nabavu širokog spektra roba, uključujući luksuzne predmete kao što su poludrago kamenje lapis lazuli i karneol.

Civilizacija Jiroft misteriozno je nestala oko 1700. godine p.n.e. Razlozi za njihov pad su nepoznati, ali neki vjeruju da je to možda zbog klimatskih promjena ili sukoba sa susjednim grupama naroda.

Uprkos svom relativno kratkom životnom vijeku, narod Jiroft ostavio je trajno nasljeđe. Njihova umjetnička postignuća svjedočanstvo su njihove kreativnosti i vještine, a njihova trgovačka mreža pomogla je u povezivanju antičkog svijeta. Civilizacija Jiroft podsjetnik je da još uvijek postoje mnoge misterije o drevnom svijetu koje tek trebamo riješiti.

Izvor: mysteriesrunsolved.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti